Zpět

PhDr. Jiří Němeček

důchodce, bývalý ředitel gymnázia, historik

Proč kandiduji

Důvodem mé kandidatury je snaha o zlepšení práce zastupitelstva, aby jeho rozhodnutí byla ku prospěchu obyvatel Hradce Králové. Poznal jsem komunální politiku z lavic opozice v letech 1994–1998 a bezmocnost proti hlasovací mašinerii 19 hlasů (ODA, KSČM, ČSSD, Důchodci za životní jistoty a jeden republikán). V následujícím volebním období 1998–2002 získala strana KDU-ČSL již 3 mandáty a společně s ODS a tentokrát s jinými sociálními demokraty se první dva roky dařilo plnit volební program. Pak došlo v koalici ke střetům a poslední, co se nám podařilo společně se sociálními demokraty odvrátit, byl prodej vodovodů a kanalizací do rukou dnešního soukromého majitele (Veolia). Voliči nás v následujících volbách „potrestali“ ztrátou jednoho mandátu a v dalších volbách 2006 se lidovci do zastupitelstva vůbec nedostali. Chci věřit, že voliči se začnou řídit tím, jak byly plněny volební programy, a ne podle množství billboardů a placených novinových inzerátů.

Oblast znalostí

Historie, dějiny architektury a umění, sport (atletika).

Politická příslušnost

Člen KDU-ČSL.

Povolání

Historik, bývalý ředitel gymnázia a středoškolský učitel, nyní důchodce.

Stručný životopis

Narodil jsem se v roce 1943 ve Skutči, kde jsem žil do svých 16 let. Od roku 1959 jsem již nepřetržitě v Hradci Králové, kde jsem vystudoval SPŠ stavební. Vysokoškolské vzdělání jsem získal na FTVS UK Praha a na Filozofické fakultě UK Praha, obor historie, doktorát v roce 1984. Prvních deset let jsem učil v Pardubicích, v letech 1976–1985 v Hradci Králové na SPŠ stavební, poté na Gymnáziu Boženy Němcové. Od roku 1995 jsem působil na Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína, kde jsem po smrti prvního ředitele v roce 1996 převzal funkci ředitele školy.

S manželkou Jitkou (sňatek 1964) máme dceru (knihovnice), syna (IT ve FNHK) a 5 vnoučat. Celý život jsem sportoval a pracoval jako trenér atletiky. V roce 1978 jsem získal titul Nejlepší trenér atletiky ve Východočeském kraji. V polistopadové euforii jsem v březnu 1990 založil Společnost ochránců památek ve Východočeském kraji a byl jejím předsedou do roku 2011. Politicky jsem se v našem městě začal angažovat v roce 1994. Po úspěšných protestech proti výstavbě McDonaldu před kostelem Božského srdce Páně na Náměstí 28. října mě oslovili hradečtí lidovci, abych za ně kandidoval. Jako jejich volič jsem s tím neměl problém. Pro KDU-ČSL jsem se po vstupu do strany angažoval stále více (2× kandidát do Parlamentu ČR, 2× do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje). Vykonával jsem funkci předsedy OV KDU-ČSL.

V roce 2003 jsem od papeže Jana Pavla II. obdržel Rytířský řád papeže sv. Silvestra, výroční cena města Primus inter pares mi byla udělena v roce 2013. V roce 2018 jsem obdržel medaili hejtmana Královéhradeckého kraje.

Občanská angažovanost

Od roku 1990 až do současnosti jsem byl členem mnoha komisí města Hradce Králové (školské, kontrolní, regenerační) a členem dalších výborů a komisí (komise Královéhradeckého kraje pro kulturu a památkovou péči, komise pro památkovou péči NPÚ Josefov, liturgická (památková) komise Biskupství královéhradeckého, vedoucí regenerační komise Památkové zóny Předhradí, člen poslanecké školské komise KDU-ČSL, člen školské komise ČBK a dalších cca 10 komisí). Jsem autorem 14 publikací a nejméně 30 odborných příspěvků v časopisech. Více lze dohledat ve Sborníku AD HONOREM (2013).

Kontaktujte mě

Jméno a příjmení*
Město
E-mail*
Kraj
Telefon
Bezpečnostní kód
 Security code
Povinná pole jsou označena hvězdičkou (*)
Předmět
Vaše zpráva
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.